Ranking Skatehalle 2019

Ranking Skatehalle Innsbruck 2019 – Finals

1. Michael Meisl
2. Tobias Freigang
3. Senad Grosic
4. Damiel Tünte
5. Christian Ceresato
6. Jonas Lindermair
7. Philip Schuster
8. Bobo Ujvari
9. Mo Nussbaumer
10. Arne Neuhauser
11. Julian Bachmann
12. Mateo Vitali
13. Moritz Löwentraut
14. Lara Lessmann
15. Fabian Bader
16. Christian Halbritter

 

FAB_1130

Highest Air presented by Odyssey | SI BMX

1. Florian Toplitsch
2. Andi Wohnig
3. Christian Ceresato

FAB_1110

 

Kunstform Rail to Longjump

1. Daniel Tünte
2. Veiti Neuhauser
3. Tobias Freigang

FAB_0829

Werbeanzeigen

Complete Ranking Skatehalle Innsbruck

FAB_7997

Main Contest

1. Dominik Freigang
2. Tobias Freigang
3. Jonas Lindemair
4. Michael Meisel
5. Felix Stinshoff
6. Miguel Smiley
7. Philipp Schuster
8. Timothy Pesz
9. Tom Weikert
10. Dennis Möller
11. Arne Neuhauser
12. Marvin Maiocchi
13. Younes Essbbar
14. Bettassa Emanuel
15. Vito Galli
16. David Joel Rizo
17. Pascal Thelen
18. Francesco Mongillo
19. Alex Stinshoff
20. Fabio Bertagnolli
21. Elia Benetton
22. Dave Lemberger
23. Matt Waldner
24. Michele Casatta
25. Frederico Barnaba
26. Tommaso Carraro
27. Kevin Holub
28. Leon Schatzl
29. Quirin Reichmeyr
30. Florian Toplitsch
31. Moritz Hohenwarter
32. Cisti Poenesco
33. Nicole Trohcon
34. Sebastian Hagen

Railbattle supported by kunstform BMX Shop

Railbattle winners

1. Fabio Bertagnolli
2. Matthias Butterweck
3. Samy Opereira

Manual Contest supported by Odyssey| Sport Import

Ebene 2

1. Philipp Schuster
2. Younes Essbbar
3. Arne Neuhauser

Ranking

Ranking Skatehalle Innsbruck 2018 – Finals

1. Dominik Freigang
2. Tobias Freigang
3. Jonas Lindemair
4. Michael Meisel
5. Felix Stinshoff
6. Miguel Smiley
7. Philipp Schuster
8. Timothy Pesz
9. Tom Weikert
10. Dennis Möller
11. Arne Neuhauser
12. Marvin Maiocchi
13. Younes Essbbar
14. Bettassa Emanuel
15. Vito Galli
16. David Joel Rizo

complete ranking coming soon.

First stop 2018

web-plakat-final.jpg

We are more than stoked to start this years season on 13. – 14. 4. 2018. Two days of pure fun ahead.

Timetable:

Friday 13. 4. 2018
14:00 – 19:30 Training
17:30 Railbattle Specialcontest
21:30 Preparty

Saturday 14 .4. 2018
10:00 Training
13:00 Qualli
16:30 Finals
22:00 Party